Rekordszámú résztvevővel ünnepelt a 10 éves Sugár Kapus Tábor

A tizedik tábor értékelése előtt álljunk meg egy pillanatra, hiszen a 10 az mégiscsak 10. Sugár Tímea szakmai utazása elején tudta már, hogy ennek a tábornak létre kell jönnie, tíz esztendeje pedig el is indult a kezdeményezés. Az évtizedes táborozás rengeteg örömöt és szakmai tapasztalatot hozott, melyek mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy 2023-ra ez lett a sportág egyik legnagyobb nyári szakmai programja hazánkban.

- Ez a tábor az eltelt tíz év alatt folyamatosan fejlődött, annyi minden történt, mégis olyan gyorsan elszaladt ez az évtized! Nagyon sokan vannak most itt, akik már évek óta velünk vannak, nézegettek és mutattak képeket, hogy ez 8 éve készület, ez 7 éve. Hihetetlen, hogy az első táborozóink már felnőtt bajnokságokban szerepelnek! Gajdóczi Barbara bajnok lett a DAC csapatával, Kubina Molli az Alba Fehérvár KC NBI-es kapusa, Csizmadia Fanni a váci csapat tagja, szóval sokan vannak az NBI-ben, még többen az NBI/B-ben, büszkeség, hogy az ide vezető úton a tábort is érintették! Ilyenkor kicsit megáll az ember, elgondolkodik, mennyi minden történt velünk, míg ez a tábor így kinőtte magát és megélte a tízedik alkalmat. Nagyon büszke vagy erre! – összegezte gondolatatait Susu.
A Sugár Tímea által említett rutinos táborozók közé tartozik Czifra Fruzsina, a Győri ETO KC kapusa is. Fruzsi nyolc éve rendszeres résztvevője a tábornak, a nyarai szinte már elképzelhetetlenek az intenzív szakmai összetartás nélkül.
- A harmadik évben vettem rész először a kapustáborban, összességében nyolc éve mindig itt vagyok. Az első pár évben még bejárós voltam, aztán ha jól emlékszem, az ötödik tábortól már itt is aludtam.. Nagyon szép emlékeim vannak, mindig nagyon jól éreztem itt magam, rengeteg barátra tettem szert és természetesen a legfontosabb dolog, a folyamatos fejlődési lehetőség is mindig adott volt Susunak köszönhetően. Aki szeretne magasabb szintre lépni kapusként, annak szerintem mindenképpen el kell jönnie ide! Nagyon sokat lehet fejlődni technikában is, koordinációban is, akinek pedig bármi nehézsége van, Susu azonnal kitalál neki valami speciális feladatot, ami segítségére van. Egy biztos: itt senki nem unatkozik!
A másik oldalt, a táborban első alkalommal résztvevők szűk körét Halper Barna képviselte, a Budakalász hálóőre kiváló tapasztalatokat gyűjtött, az ő gondolataival kanyarodjunk is rá a 2023-as összejövetelre..
- Sugár Tímeával fél éve dolgozunk együtt, tőle hallottam a táborról és mindenképpen szerette volna eljönni ide. Jól éreztem magam, amiért ide jöttem, azt 100 %-ig meg tudtam csinálni. Barátokat is szereztem, de az első és legfontosabb az volt, hogy fejlődjek, lépésről lépésre tanuljak, összességében az edzések minden egyes percét élveztem!
A 2023-as, a sorban immár tízedik tábor rekordszámú résztvevőt hozott, ami annak is volt köszönhető, hogy az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt az érdeklődő száma. Mindez úgy, hogy Sugár Tímea továbbra sem hirdeti a tábort, a résztvevők tapasztalatai, élménybeszámolói alapján jelentkeznek az újabb érdeklődők, ez is indokolta a bővítést.
- Az eddigi legmagasabb létszámmal megrendezett tábor volt az idei, az előző évek 36 fős létszáma után idén 45 fő érkezett, 28 különböző egyesületből! Ez egyértelműen nagy feladat volt, hiszen ekkora létszámnál már nem kettő, hanem három edzővel dolgozunk, nem hat csoport van, hanem kilenc. nagy kihívás volt, hogy ennyi gyermeket hogy tudunk leedzeni, lemozgatni, tudást átadni nekik, élményeket biztosítani, de úgy érzem, sikerült, jó volt a tábor! Azt már az elején leszögeztem, hogy ez nem sporttábor, ez egy intenzív szakmai tábor. Reggel nyolckor kezdtünk és volt, hogy hétig ott voltunk a csarnokban, mindent elmond az elvégzett munkáról, hogy a csoportoknak öt nap alatt 57 edzést vezettünk! Emellett az élmények átadása is nagyon fontos volt, itt volt velünk egy napra Szikora Melinda, a német Bietigheim magyar válogatott kapusa, de volt közös főzés is. Fontos a közösségépítés, fontos, hogy megtanuljanak örülni egymás sikerének, legyenek kapcsolatban egymással, segítsék egymást vagy akár csak érdeklődjenek a másik iránt. Akár telefonon is, de legyen meg a kontakt, alakuljanak ki emberi kapcsolatok, mert ezek a társadalomban való részvételüket, beilleszkedésüket is segítik.
Sugár Tímea kiváló stábbal vitte végig a tábort, segítségére volt az a Cziráky Fanni, aki mind a tíz eddigi táborban fáradhatatlanul dolgozott a szervezési feladatokon. Berkesi Péter évekig a háttérben vett részt az előkészítési fázis munkálataiban, második éve azonban személyesen is ott volt a táborban és felügyelte az edzéseken kívüli történéseket. Az edzések vezetésében a szintén második táborát teljesítő Andrási Brigitta és a férfi NBI 10. helyén záró Budakalász hálóőre, a tábor edzői stábjában most debütáló Váczi Dániel vett részt.
- Tartalmas hét volt, szinte minden nap minden perce be volt osztva, úgy érzem, minden adott volt a jó munkához. Mindenki, aki eljött a táborba, azért tette ezt, hogy fejlődjön, előrelépjen. Sokan dolgoztak már Timivel, tudták, mire számítsanak, nem is kellett őket noszogatni, tanulni jöttek és akartak is tanulni. Amire nagyon kellett figyelnünk, és ez volt a mi nagy felelősségünk, hogy folyamatosan figyeljünk és javítsunk a technikájukon, hagy valami plusszal mehessenek haza a tábor végén. A javulás egyébként sokszor már egy nap alatt észrevehető rajtuk, ez persze rövidtávú fejlődés, hosszabb távon már az itt tanultakat felhasználva a saját közegükben kell tovább dolgozniuk a fejlődés érdekében – mesélt első tábori élményeiről a budakalásziak kiváló kapusa.
A stábhoz meghívott vendégként további sportemberek is csatlakoztak, így Gaál Andi fitneszedző is, aki egészen pörgős foglalkozáson mozgatta át a fiatalok minden létező izomcsoportját.
- Több mint húsz évre nyúlik vissza az ismeretségünk Timivel, régen én is kézilabdáztam, még Pécsett játszottunk együtt. Egy sajnálatos sérülés számomra a kézilabdás pályafutás végét jelentette, viszont így kerültem fitnesz világába, ahol a mai napig dolgozom edzőként. Most egy intenzív, aerobikos órát tartottam a tábor résztvevőinek, sok saját testsúlyos feladattal, megtűzdelve több olyan gyakorlattal, mely a csapategység fejlesztését is szolgálta. A kapusposzt különleges, szükség van állóképességre, de ruganyosságra, gyorsaságra hatványozottan, ezért nem is állt tőlük távol ez a mozgásforma. Ügyesek voltak, abszolút pozitívan álltak hozzá az órához, minden feladatot óriási lendülettel végeztek. Ez az óra is igazolta, hogy a sportágak közötti keresztedzések ma már alapnak számítanak, a mi időnkben csak a kézilabda szerepelt az edzéseken, ma már azonban a saját testsúllyal végzett foglalkozások, a konditermi edzések, a keresztedzések sokat tesznek hozzá a kézilabdázók fejlődéséhez is.

Magyarország egyik (ha nem a) legnagyobb tudásanyagot adó sportszakmai tábora tehát tizedszer is kitűnőre vizsgázott, Sugár Tímea és csapata 45 tanulni vágyó kézilabda kapus technikáját, állóképességét és koordinációját fejleszthette. Nem kérdés, folytatás egy év múlva, immár tizenegyedszer!



